christen zijn op de digitale snelweg
Deel 2 in de serie over het document van het Dicasterie voor Communicatie
In het vorige deel maakten we kennis met de centrale vraag van het document Naar een volledige aanwezigheid van het Dicasterie voor Communicatie: hoe kunnen wij als christenen werkelijk aanwezig zijn in de digitale wereld? Het gaat daarbij niet alleen om de vraag of wij sociale media gebruiken, maar vooral hoe wij dat doen. Zijn wij online herkenbaar als mensen van het Evangelie? Dragen onze woorden bij aan ontmoeting, waarheid en naastenliefde, of laten wij ons meeslepen door haastige reacties, polarisatie en oppervlakkigheid?
Dit tweede deel richt zich op de valkuilen op de digitale snelwegen. Het Dicasterie gebruikt daarvoor de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan als geestelijke sleutel. Jezus vraagt ons niet alleen wie theoretisch onze naaste is, maar vooral of wij bereid zijn zelf naaste te worden voor wie gewond langs de weg ligt. Die vraag klinkt vandaag ook op sociale media. Wie wordt daar gezien? Wie wordt genegeerd, bespot of buitengesloten? En hoe kunnen wij als Kerk bijdragen aan een digitale cultuur waarin mensen niet worden gereduceerd tot meningen, profielen of handelswaar, maar worden benaderd als personen met waardigheid?
Het document wil geen technische handleiding zijn voor pastoraal werk op internet. Het is eerder een uitnodiging tot onderscheiding. Christenen en geloofsgemeenschappen worden geholpen om na te denken over hun digitale ervaringen: hoe kunnen wij creatief, verantwoordelijk en evangelisch aanwezig zijn in een omgeving die voor miljoenen mensen vanzelfsprekend deel is geworden van het dagelijks leven?
De gelijkenis van de barmhartige Samaritaan voorkomt dat deze vragen abstract blijven. Jezus draait de vraag van de wetgeleerde om: het gaat niet alleen om wie recht heeft op mijn aandacht, maar of ik zelf bereid ben nabij te komen. In het document wordt dit beeld verbonden met onze aanwezigheid op de “digitale wegen”. Ook daar zijn mensen kwetsbaar. Ook daar kunnen zij worden buitengesloten, beschadigd of onzichtbaar gemaakt. De digitale wereld is daarom geen neutrale ruimte. Zij vraagt om gewetensvorming, om aandacht en om een christelijke manier van kijken.
Waken voor valkuilen op de digitale snelwegen
Een beloofd land om opnieuw te ontdekken?
Sociale media zijn slechts één onderdeel van het bredere proces van digitalisering. Steeds meer aspecten van het menselijk leven verplaatsen zich naar digitale platforms: onderwijs, werk, communicatie, dienstverlening, bestuur en zelfs politieke besluitvorming. De digitale revolutie heeft veel goeds gebracht. Zij maakt informatie toegankelijker, vergroot de mogelijkheden tot contact en helpt problemen oplossen die vroeger onoverkomelijk leken. Zeker tijdens en na de pandemie is duidelijk geworden hoe sterk ons leven met digitale middelen verweven is geraakt.
Tegelijk groeit de invloed van kunstmatige intelligentie en andere nieuwe communicatietechnologieën snel. Machines kunnen ons gedrag voorspellen, vragen beantwoorden, keuzes sturen en zelfs stemmen of uitdrukkingen nabootsen. Daardoor wordt de vraag des te dringender: wat blijft echt menselijk in onze communicatie? Als techniek steeds meer mogelijk maakt, moeten christenen des te bewuster zoeken naar ontmoeting, onderscheiding en verantwoordelijkheid.

De opkomst van het internet heeft de wereld ingrijpend veranderd. Sommigen zijn geboren in deze digitale cultuur en worden wel “digital natives” genoemd. Anderen hebben zich die wereld stap voor stap eigen moeten maken. Maar voor iedereen geldt inmiddels dat digitaal en fysiek leven niet meer eenvoudig van elkaar te scheiden zijn. Het document spreekt daarom over een werkelijkheid waarin online en offline voortdurend door elkaar lopen. De digitale wereld is geen aparte wereld naast het echte leven; zij maakt deel uit van het echte leven.
Juist daarom spelen sociale media zo’n grote rol. Zij zijn niet alleen instrumenten die wij gebruiken om informatie te zoeken of berichten te delen. Ze zijn plaatsen geworden waar mensen erkenning zoeken, identiteit vormen, relaties onderhouden en hun kijk op de wereld ontwikkelen. Voor veel mensen, zeker ook in ontwikkelingslanden, zijn sociale media zelfs de voornaamste toegang tot digitale communicatie. Wie de moderne mens wil ontmoeten, kan deze werkelijkheid dus niet negeren.
Maar precies daar liggen ook de valkuilen. Socialemediabedrijven beloven vaak dat zij mensen dichter bij elkaar brengen, iedereen een stem geven en vrije uitwisseling van ideeën mogelijk maken. In de praktijk worden deze idealen echter vaak overvleugeld door commerciële belangen, verslavende mechanismen en algoritmen die vooral gericht zijn op aandacht en winst. De gebruiker is dan niet alleen deelnemer, maar wordt zelf ook product: zijn aandacht, voorkeuren en gegevens krijgen economische waarde.
Toch begon de digitale cultuur ooit met een hoopvolle droom. Het internet leek een nieuw “beloofd land”: een ruimte van kennisdeling, samenwerking, transparantie en wederzijds begrip. Die hoop is niet waardeloos geworden, maar zij vraagt om onderscheiding. Voor christenen betekent dit dat wij niet naïef meegaan in elke digitale ontwikkeling, maar ook niet angstig aan de kant blijven staan. Wij worden geroepen om de digitale ruimte te betreden met het hart van de barmhartige Samaritaan: aandachtig, kritisch, menselijk en bereid om nabij te zijn.
Tot slot
De vraag van dit tweede deel is daarom niet of sociale media goed of slecht zijn. De vraag is hoe wij er als gelovigen aanwezig zijn. De digitale snelweg kan een plaats zijn van ontmoeting, verkondiging en gemeenschap, maar ook een plaats waar mensen gewond raken door leugens, uitsluiting, verslaving of harde taal. Jezus’ gelijkenis nodigt ons uit niet als onverschillige voorbijgangers te reageren, maar als mensen die de ander werkelijk zien.
In een volgend deel staan we stil bij de stap van bewustwording naar echte ontmoeting. Want christelijke aanwezigheid op sociale media begint niet met zenden, reageren of overtuigen, maar met luisteren. Pas wie luistert, kan de ander werkelijk ontmoeten. En waar ontmoeting groeit, kan de digitale ruimte iets worden van wat zij in het beste geval mag zijn: een plaats waar mensen dichter bij God en dichter bij elkaar komen.
Categorieën:geloof en leven
Plaats een reactie