Da Pina Wiki

Op vrijdag 11 april 2025 wordt het concert ’Da Tori Fu Freida’ uit het oratorium Da Pina Wiki van componist Majoie Hajary uitgevoerd in de Kathedrale Basiliek. De aanvangstijd is 19.00 uur en de duur van het concert is ca. 1,5 uur. Een oratorium is een compositie voor koor en solisten met instrumentale begeleiding, veelal met geestelijke inhoud waarbij het verhaal wordt verteld door het koor en de solisten, zonder dat er geacteerd wordt. Het is de wens van de School voor Jong Talent (SJTS) om het oratorium ooit in zijn geheel uit te voeren maar dat zal nog veel voeten in de aarde hebben. In elk geval durven zij het werk van deze bijzondere Surinaamse componist weer onder de aandacht te brengen en haar de eer te geven die ze toekomt.

Het concert bestaat uit een voorprogramma waarin enkele liederen uit het repertoire van het zangkoor worden gezongen. Het koor is samengesteld uit leerlingen van de Kathedrale koorschool en het jongerenkoor van de SJTS, begeleid door het orkest dat is aangevuld met traditionele muzikanten.
Het hoogtepunt van de avond is de opvoering van ‘de Goede Vrijdag’ (’Da Tori Fu Freida’) uit het oratorium van Hajary.
De leerlingen van de discipline dans en drama van de SJTS zullen een presentatie geven. Een leerling vertelt het verhaal en gedurende de opvoering zal een leerkracht van de discipline beeldende kunst de scènes uit ‘de Goede Vrijdag’ op een groot paneel schetsen. Van het passieverhaal wordt een stripverhaal getekend door een groep leerlingen van de discipline vormgeving. Dit wordt later tentoongesteld achter in de Kathedrale Basiliek.

Majoie Hajary
Majoie Hajary is een Surinaamse pianist en componist die we tot een van de grootste van ons land mogen rekenen. Zij werd 1921 geboren en woonde met haar ouders aan de Grote Hofstraat in Paramaribo. Haar vader was violist en politicus. Naar hem is een straat de H.N. Hayaristraat te Maretraite genoemd. Wanneer krijgt Majoie haar eigen straatnaam? Majoie Hajary geniet ook internationale bekendheid en heeft in alle continenten soloconcerten gegeven. Haar teksten getuigen van haar grote liefde voor Suriname en haar kennis van de verschillende culturen die ons land rijk is. Ze studeerde aan het Amsterdams Conservatorium. In Da Pina Wiki blijkt ook haar geloof en haar diepe kennis van de Bijbel. Dit oratorium is in de jaren zeventig, nog voor de onafhankelijkheid in de kathedraal en de Grote Stadskerk opgevoerd en pater Bas Mulder raakte daarover niet uitgesproken. Hajary had namelijk op sublieme wijze muziekelementen van de verschillende godsdiensten in dit stuk verwerkt. Componisten hebben net als priesters de gave en opdracht om te bemiddelen tussen God en de mens. Dit bijzonder groot en mooi werk heeft ze opgedragen aan haar grootmoeder Caroline Essed.

De voorbereiding
In januari is het oefenen van het koor en het orkest van start gegaan. De leerlingen van de SJTS oefenen dagelijks tijdens de reguliere muzieklessen. De leden van het jongerenkoor en het orkest oefenen afzonderlijk twee keer per week. Er is een deskundige aangetrokken die ondersteuning geeft bij de uitspraak van de zangtekst, die is vastgelegd in ‘Sranan Tongo’, oude stijl. In de eerste week van april vindt het gezamenlijke oefenen plaats met alle partijen onder begeleiding van de regisseur.
U bent allen uitgenodigd om deze unieke voorstelling bij te wonen tegen een vrijwillige bijdrage. Registratie is verplicht om voor iedereen een plek te garanderen. Vanwege het beperkte budget zal er maar één uitvoering zijn. Het is de hoop van de School voor Jong Talent dat na de uitvoering van Da Tori Fu Freida er genoeg sponsoren gevonden zullen worden om het oratorium in haar geheel op te voeren.



Categorieën:BISDOM, geloof en leven

Tags: , , , ,

1 reply

  1. ancila melcherts's avatar

    Beste,
    Er is een straat in Amsterdam naar Majoie hajari vernoemd! En in de componisten buurt!
    Mvrgr

    Verzonden vanaf Outlook voor Androidhttps://aka.ms/AAb9ysg


    Like

Plaats een reactie